Hlavné mesto pripravilo Týždeň pre deti
Počas celého budúceho týždňa pripravuje hlavné mesto Týždeň pre deti, kedy otvára mestské organizácie pre triedy zo všetkých škôl. Štartuje tým väčší projekt Mesto pre deti, ktorý má spraviť Bratislavu lepšiu pre život všetkých detí vďaka podnetom práve od nich. Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s hlavným mestom vytvorili platformu www.mestopredeti.sk, cez ktorú budú môcť najmladšie obyvateľky a obyvatelia posielať od 21. novembra primátorovi nápady pre lepšiu Bratislavu. Aby sa o nej dozvedelo čo najviac detí, od 21. do 27. novembra sa uskutoční Týždeň pre deti, počas ktorého viaceré mestské organizácie otvoria svoje brány bezplatne žiakom bratislavských základných škôl. Načasovanie týchto aktivít súvisí so Svetovým dňom detí, ktorý každoročne pripadá na 20. novembra. Projekt je výsledkom partnerstva s organizáciou UNICEF (Detský fond OSN), ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom.
Ako sa Bratislava stala mestom? Kadiaľ putuje pitná voda, kým sa dostane do vodovodných kohútikov? A čo všetko skrývajú priestory vozovne pre autobusy? To je len malá časť zábavno-náučných prednášok, ktoré môžu absolvovať bratislavskí školáci. Mesto chce počas týždňa plného aktivít v mestských organizáciách prebudiť záujem najmladších obyvateľov o mesto a jeho fungovanie. Týždeň pre deti sa koná pri príležitosti spustenia participatívnej online platformy Mesto pre deti, cez ktorú bude mať vyše 30-tisíc detí možnosť kreatívnym spôsobom poslať primátorovi nápady, čo by sa malo v hlavnom meste zlepšiť, aby sa im tu žilo lepšie. Deti ako nevoliči tak dostanú možnosť zasielať aj za pomoci učiteľov a rodičov návrhy na zmeny.
Cieľom projektu je dlhodobo zvyšovať záujem detí o svoje mesto, podnietiť ich k väčšej angažovanosti a zodpovednosti, zlepšiť sociálne začleňovanie detí iných národností, a tiež zbierať podnety, ako školáci vnímajú svoje okolie.
“Deti sú v meste našimi rovnocennými partnermi. Aby mi kedykoľvek mohli poslať svoj nápad, čo v meste zlepšiť, ako vnímajú svoje okolie a čo vnímajú ako podnet pre nás, vytvorili sme web, cez ktorý mi budú môcť svoj nápad napísať, natočiť, nafotiť či nakresliť. Potrebujeme s deťmi komunikovať, čo znamená aj počúvať ich názory. Mesto, ktoré je kvalitné a bezpečné pre deti, je bezpečné pre nás všetkých. Z tohto presvedčenia vychádzame aj pri projekte Mesto pre deti,” uviedol Matúš Vallo, primátor Bratislavy.
Deti svoje nápady pošlú primátorovi vo forme videa, kresby či listu cez formulár, ktorý nájdu od 21. novembra na www.mestopredeti.sk. Vítané sú akékoľvek návrhy na zmeny verejného priestoru v okolí ich domova, školy, obchodu či obľúbeného ihriska. Nová platforma má fungovať dlhodobo a podnety sa budú pravidelne vyhodnocovať a posielať kompetentným oddeleniam na magistráte. Autorov najlepších nápadov či podnetov si primátor pozve aj do Primaciálneho paláca, kde sa o nich s deťmi osobne porozpráva.
„Deti sú dôležitou súčasťou každého mesta a je našou povinnosťou pýtať sa ich na to, ako sa im v meste žije. Práve pri nich si najlepšie uvedomujeme, aké dôležité sú plány pre mesto na ďalších desať či dvadsať rokov. Cieľom platformy Mesto pre deti je zabezpečiť najmladším obyvateľom lepšie podmienky pre ich život v hlavnom meste. Tiež vytvárame priestor, cez ktorý sa deti vedia občiansky angažovať, pričom ich podnety budú vypočuté kompetentnými ľuďmi na magistráte,“ povedal Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Ako sa prihlásiť do Týždňa pre deti
Tento týždeň platforma www.mestopredeti.sk funguje na prihlasovanie sa na aktivity v rámci Týždňa pre deti. Na jednotlivé exkurzie či výstavy prihlási žiakov učiteľ/ka. Na víkendové aktivity registrácia potrebná nie je.
Školáci z prvého aj druhého stupňa budú môcť v priebehu celého budúceho týždňa navštíviť Múzeum mesta Bratislavy, Galériu mesta Bratislavy, ZOO, Hrad Devín, Mestské lesy v Bratislave, OLO, Dopravný podnik Bratislava, Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, ale aj Primaciálny palác. Zapojené mestské organizácie spolu pripravili 20 zaujímavých aktivít, na ktoré sa môže prihlásiť až 142 tried, čo je približne 4260 detí.Celý program Týždňa pre deti nájdete TU.
Na čo sa môžu deti tešiť:
Múzeum mesta Bratislavy │Čo je to múzeum?
Ako múzeum funguje a čo vlastne múzeum robí? Deti si vyskúšajú prácu odborných pracovníkov múzea, ako je knihovník, reštaurátorka, kustód a kurátorka alebo aj výstavný architekt.
Centrum opätovného použitia KOLO │Dajme nápojovému kartónu druhú šancu
Čo všetko sa dá urobiť z nápojového kartónu? Deti po skončení workshopu absolvujú obhliadku centra KOLO s výkladom.
ZOO │Exkurzia Karpatský les
Naozaj medveď hnedý prespí celú zimu? Už ste niekedy zazreli rysa, či vlka? Deti na pútavej prednáške spoznajú divo žijúce zvieratá a ich tajomstvá.
Vodárenské múzeum BVS│ Naučme sa niečo o vode
Žiaci sa hravou formou dozvedia procesy výroby, distribúcie pitnej vody, odvádzania a čistenia odpadových vôd, význam ochrany vodných zdrojov a životného prostredia, ale aj premeny jednotiek či fyzikálne vlastnosti kvapalín v praxi. (ts)