Ocenené osobnosti Lamača
Počas tohtoročných Rozálskych hodov sme ocenili tri osobnosti Lamača. Mestská časť si takto uctila výsledky ich aktivít, práce a spoločenský prínos.
Ocenenia odovzdával starosta mestskej časti Bratislava-Lamač Igor Polakovič.
František Kovár
František Kovár je jedným z najpríjemnejších ľudí v slovenskom šoubiznise. Táto povesť sa s ním tiahne dlhé roky a potvrdia ju všetci, ktorí s ním prišli do kontaktu. Patrí k našim najvýraznejším umelcom a priazeň publika ho sprevádza desiatky rokov. Či už to je na divadelných doskách, na filmovom plátne, v dabingu alebo v obľúbených televíznych seriáloch.
Stál pri zrode Divadla Korzo ´90, vídavali ste ho na Novej scéne a od roku 1987 je členom umeleckého súboru Činohry SND, kde pôsobí dodnes. Pôsobil aj ako pedagóg Vysokej školy múzických umení.
Diár pána Kovára je plný pracovných povinností, no on si aj napriek tomu často nájde čas na účasť na charitatívnych podujatiach. O tých sa síce už v médiách dočítate menej, ale náš obľúbený sused z Bakošovej ulice je ich nemennou časťou. Nezištne pomáhať druhým je v dnešnej dobe mimoriadne záslužný krok.
František Kovár je gentleman zo starej školy, akých už veľa nenájdete. Na poli umenia sa výrazne zaslúžil o kultiváciu celej našej spoločnosti v oblasti kultúry.
Ocenenie starostu mestskej časti Bratislava-Lamač dostal František Kovár za rozvoj a kultiváciu spoločnosti v oblasti kultúry.
Leonard Pawlak
Kňaza Leonarda Pawlaka, pôvodom z Poľska, poznáme v Lamači hádam všetci. Je stále dobre naladený a väčšinou je v pohybe. Okrem pracovných povinností totiž neustále hľadá cesty, ako by pomohol ostatným.
Náš Leo, ako ho familiárne voláme, pôsobil ako kňaz dvanásť rokov počas vojnového konfliktu v Angole. Po výbuchu míny pri čistení cesty bol vážne zranený. Jeho srdce zostalo v Angole, no osud ho, našťastie, pred rokmi zavial na faru v našej mestskej časti.
Dnes sprevádza onkologicky choré deti i dospelých v poslednej etape života. A ako jeden z mála bratislavských kňazov zmenil bez váhania svoju faru na ubytovňu pre ukrajinských utečencov. Stíha aj slúžiť sväté omše pre pacientov v Nemocnici Bory. Jeho neutíchajúca ochota, pozitívne naladenie a viera v dobro, pomáhajú každodenne mnohým.
Pred rokom vlastnoručne ukul meče, ktoré následne úspešne vydražil. Výťažok putoval na angolskú Kliniku sv. Lukáša v Kifangondo, kde mu dvakrát zachránili život. Tento rok ukul nože a výťažok z aukcie poslal na misijnú činnosť sestry a lekárky Antonie Pereira Cruz v brazílskom pralese.
Ocenenie starostu mestskej časti Bratislava-Lamač dostal Leonard Pawlak za rozvoj kresťanskej komunity v Lamači a pomoc blížnym.
Dušan Velič in memoriam
Posledný júlový deň zasiahla najbližšiu rodinu, mnohých Lamačanov i celé Slovensko smutná správa o náhlom úmrtí nášho suseda a priateľa, profesora Dušana Veliča. Poznali sme ho ako vedca, politika a človeka s dobrým srdcom.
Pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Viac ako politikom bol však Dušan Velič úspešným vedcom a učiteľom, v roku 2021 získal profesúru z fyzikálnej chémie a pôsobil ako vedec v Medzinárodnom laserovom centre, ktoré sám zakladal.
Jednou z veľkých túžob profesora Veliča bolo, aby sa vzdelávanie stalo hlavnou témou Slovenska bez toho, aby sme “zamrzli” v spore o to, čo je kvalita vzdelávania a ako ju merať. Chcel byť súčasťou zmeny pohľadu na dôležitosť vzdelávania, čo je dnes jeho významným odkazom.
Iba nedávno sme ho mohli stretnúť na júlových Farských hodoch sv. Margity, kde moderoval humanitárne podujatie spojené s dražbou ručne kovaných nožov farára Leonarda Pawlaka. Bol mimoriadne aktívny v miestnej komunite a v jeho vyťaženom pracovnom programe si vždy rád našiel miesto, aby Lamaču pomohol.
Ocenenie starostu mestskej časti Bratislava-Lamač dostal Dušan Velič in memoriam za celoživotnú prácu vo vede, angažovanosť a rozvoj miestnej komunity.
Ocenenie prevzala manželka Annamarie Velič.