Kam nahlasovať uhynutú zver?
Vysoké teploty a sucho priniesli záťaž aj na divú zver a zvýšilo tak riziko rastu počtu jej úhynu. Niekoľko mŕtvych diviakov našli aj Lamačania pri prechádzkach v lese. Čo robiť, keby ste nabudúce našli zver bez známok života vy? Na koho sa obrátiť?
Podľa platného usmernenia je ten, kto nájde uhynutú zver povinný upovedomiť poľovníckeho hospodára najbližšieho poľovného revíru a príslušnú regionálnu veterinárnu správu. Väčšinou však netušíme, kto tieto funkcie v reálnom živote zastáva. Najjednoduchšou a najrýchlejšou voľbou je preto nahlásenie nálezu Mestskej polícii na čísle 159, ktorá osloví príslušného poľovného hospodára.
Nahlasovať môžete aj prostredníctvom nášho Klientskeho centra mailom na info@lamac.sk. Nezabudnite priložiť GPS súradnice alebo screenshot z mapy, kde sa zver nachádza, aby ste poľovníkom uľahčili prácu. Výrazne to totiž skracuje čas odstránenia uhynutej zveri osobám, ktoré túto činnosť obetavo vykonávajú spravidla vo svojom voľnom čase a bez nároku na akékoľvek ocenenie.
Je potrebné si taktiež uvedomiť, že v zmysle zákona o poľovníctve ulovená, inak usmrtená alebo uhynutá zver alebo jej časti patria užívateľovi príslušného revíru. Preto je zakázané s takouto zverou svojvoľne manipulovať. V prípade prechádzky so psom, treba zabrániť kontaktu psa a nájdenej zveri.
Ak miesto nálezu nie je v katastrálnom území Lamača, naše Klientske centrum prepošle nahlásenie príslušnej mestskej časti. Pomôckou je tiež informácia, že všetko, čo sa nachádza pred Cigánskym jarkom smerom na Lamač a Bratislavu je v našom katastrálnom území, ostatné patrí Záhorskej Bystrici.
Usmernenie k postupu pri náleze vedľajších živočíšnych produktov alebo uhynutej zveri